W poniedziałek 12 września 2016 ruszył proces głosowania na projekty gdańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Głosowanie potrwa do 25 września do godziny 23:59. Nie warto jednak odkładać oddania swojego głosu na ostatnią chwilę. Pula na wszystkie projekty to 12,5 miliona złotych, w tym 10 mln na projekty dzielnicowe i 2,5 mln na projekty ogólnomiejskie. Na Siedlcach do wydania jest aż 306.000 zł...

Uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych „Budżet Obywatelski 2017 w Gdańsku” są mieszkańcy Gdańska, którzy w dniu rozpoczęcia konsultacji (1 kwietnia 2016r.) ukończyli 16 lat i byli zameldowani na pobyt stały lub czasowy na terenie Miasta Gdańska lub wpisani do stałego rejestru wyborców.

Głosować można samodzielnie przez Internet lub w Punktach Konsultacyjnych, które są w wybranych szkołach, większości filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w dwóch Zespołach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Na Siedlcach najbliższy punkt znajduje się w Urzędzie Miejskim (Zespół Obsługi Mieszkańców), ul. Nowe Ogrody 8/12, pon. wt. czw. 8:00-16:00, śr. 8:00-17:00, pt. 8:00-15:00.

Swój głos oddać można również podczas dyżurów w siedzibie Rady Dzielnicy Siedlce, ul. Kartuska 63-65 - wtorek 13 i 20 września 18:00-19:00 oraz w środę 21 września 15:30-17:00. W razie pytań, wątpliwości lub konieczności pomocy w innym terminie, prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Każdy mieszkaniec uprawniony do głosowania ma do dyspozycji łącznie 6 głosów: 5 głosów na projekty dzielnicowe oraz 1 głos na projekt ogólnomiejski. Głosami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć głosów jednemu projektowi jak i po jednym głosie na pięć projektów. Głosować można na projekty w dowolnej dzielnicy.

Aby oddać swój głos elektronicznie należy skorzystać z formularza:
https://gdansk.zetwibo.pl/voting/info

Więcej informacji na temat Budżetu Obywatelskiego 2017:
http://www.gdansk.pl/budzet-obywatelski/Budzet-Obywatelski-2017,a,2544

Oczywiście zachęcamy do głosowania na projekty z naszej dzielnicy. Poniżej przedstawiamy wszystkie 9 zakwalifikowanych projektów na Siedlcach:

1. Remont ulicy Bystrzyckiej w Gdańsku-Siedlcach
Opis: Ulica Bystrzycka znajduje się na Siedlcach, ale dzięki swojemu położeniu umożliwia przemieszczenie się pieszym i rowerzystom z Chełmu do centrum Gdańska. Z roku na rok stan nawierzchni pogarsza, obluzowane trylinki lub ich brak stanowi zagrożenie dla osób korzystających z tej ulicy.
Lokalizacja: Gdańsk ulica Bystrzycka od nr 1 do 18
Kwota: 306.000 zł

2. Ptasi Raj przy Zakopiańskiej
Opis: Projekt obejmuje zagospodarowanie zaniedbanej przestrzeni dzielnicy,ma walory proekologiczne. Będzie miejscem odpoczynku i spotkań mieszkańców.Pobliskie szkoły i przedszkole zachęcimy do korzystania z jego funkcji edukacyjnej. Celem jest stworzenie małego parku, którego nasadzenia pozwolą ptakom znaleźć pożywienie i schronienie.Opiszemy gatunki roślin, postawimy tablice z zegarem ptaków i karmnik.Zimą dzieci ubiorą choinkę dla skrzydlatych gości.Planujemy zawieszenie budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy oraz domków dla owadów.Postawimy domek dla jeży.Całość dopasujemy do charakterystycznego dla Siedlec krajobrazu znanego z wonnych bzów i posadzimy nowe ich gatunki przyciągające owady.Zamkniemy park ozdobnymi pergolami.Pozostały teren zostanie obsadzony mieszanym żywopłotem. Konieczne są prace ziemne polegające na zdjęciu obecnej darni, wyrównaniu i przygotowanie podłoża pod nasadzenia.Pozostałe prace związane będą z nasadzeniami roślin oraz umieszczeniem elementów edukacyjnych.
Lokalizacja: Ulica Zakopiańska teren przyległy do bloku 26 w kierunku bloku 28.
Kwota: 50.000 zł

3. Oświetlony plac zabaw przy Wieniawskiego
Opis: Oświetlenie przy pomocy dwóch lamp solarnych placu zabaw przy ul.Wieniawskiego. Oświetlenie tego terenu zwiększy dostępność tego terenu po zmroku, pomoże w utrzymaniu czystości oraz spowoduje że osoby spożywające napoje alkoholowe na tym placu będą widoczne i nie będą się czuły bezkarne przesiadując w ciemnościach. Patrole Straży Miejskiej/Policji będą z daleka mogły dostrzec osoby nie przestrzegające przepisów prawa co znacząco poprawi bezpieczeństwo w tej okolicy.
Lokalizacja: Plac zabaw znajdujący się na działce 129 przy ul. Wieniawskiego.
Kwota: 36.000 zł

4. Rewitalizacja Zieleńca przy ul. Leona Wyczółkowskiego
Opis: Zakres prac rewitalizacyjnych obejmowałby wymianę krawężników, wykonanie nawierzchni alejek, usunięcie elementów betonowych, postawienie ogrodzenia o max. wys. 1m wzdłuż ul. Wyczółkowskiego po stronie w kierunku dzielnicy Suchanino, prace w zakresie zagospodarowania zieleni, w tym założenie trawników, nowe nasadzenia, rewitalizacja istniejącej zieleni, ustawienie elementów małej architektury (2 ławki, 3 kosze na śmieci).
Zieleniec przy ul. Wyczółkowskiego od lat jednoczy mieszkańców. Wielokrotnie wspólnie porządkowano jego teren. Aktualnie w parku bawią się dzieci, ale i starsi mieszkańcy chętnie spacerują. Jednak w parku znajduje się tylko jeden śmietnik na psie odchody, ławka w centralnej części, alejki są zaniedbane, wystają korzenie drzew, krawężniki są połamane i nierówne, a z pozostałości fundamentów wystają druty, co powoduje, że przebywania i zabawa w parku są niebezpieczne.
Łatwiej będzie nam dbać o miejsce przyjazne, bezpieczne i piękne.
Lokalizacja: Zieleniec przy ul. Wyczółkowskiego stanowi działkę oznaczoną numerem ewidencyjnym 130, obręb 79, zlokalizowany jest pomiędzy ślepym fragmentem ulicy, a odcinkiem prowadzącą w kierunku dzielnicy Suchanino, poruszając się od ul. Kartuskiej. Nieruchomość stanowi własność Gminy Gdańsk, nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w związku z czym nie jest ujęta w planach sprzedaży. Zdjęcia Zieleńca stanowią załącznik do wniosku.
Kwota: 99.950 zł

5. Wykonanie parkingu / utwardzenie terenu na działce nr 222/52 obręb 77, przy ulicy Kartuskiej 104b w Gdańsku
Opis: Wnioskuję o wykonanie parkingu /utwardzenia terenu na działce nr 222/52 obręb 77.
Brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych sprawia, że samochody, są parkowane wzdłuż przebiegającej przez osiedle drogi wewnętrznej oraz w znajdującej się bezpośrednio przed budynkami Kartuska 104, 104A i 104B zatoczki dla samochodów dostawczych (zaplecza sklepów), uniemożliwiając im postój, a to z kolei blokuje całkowicie przejazd jednokierunkową drogą wewnętrzną głównie w godzinach szczytu (kiedy mieszkańcy wyruszają do pracy, a rodzice odwożą i odbierają dzieci do publicznego przedszkola nr 22 przy ul. Kartuskiej 104B).
Cykliczne przejeżdżanie i parkowanie na terenach zielonych i chodnikach spowodowało ich zniszczenie, popękane i połamane płytki stanowią zagrożenie dla pieszych w szczególności dla osób starszych oraz dzieci uczęszczających do zlokalizowanego na parterze budynku przedszkola –przez liczne dziury przypadki uszkodzeń ciała
Lokalizacja: Działka nr 222/52 obręb 77. Powierzchnia działki 434 m2.
Kwota: 140.000 zł

6. Monitoring na Siedlcach
Opis: Instalacja dwóch kamer włączonych w system monitoringu miejskiego. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa i ułatwienie działań prewencyjnych. Problemy zgłaszane przez mieszkańców i ujęte na liście Straży Miejskiej to m.in.: zakłócanie porządku publicznego i akty wandalizmu. Statystyki pokazują skuteczność monitoringu w zapobieganiu tego typu aktów.
Lokalizacja: 1 Kamera - ul. Kartuska, przy skrzyżowaniu z ul. Paska, niedaleko Gimnazjum 2 i przystanku Paska
2 kamera - ul. Kartuska, przy skrzyżowaniu z ul. Ciasną i ul. Tarasy
Kwota: 90.000 zł

7. Plac zabaw przy ulicy Skarpowej
Opis: Plac zabaw przy ulicy Skarpowej istnieje od kilkudziesięciu lat. W tym roku znajdujące się tam urządzenie zabawowe zostało zlikwidowane z powodu wyeksploatowania. Codziennie z tego miejsca korzysta spora liczba dzieci i młodzieży w różnym wieku z okolicznych ulic. Plac zabaw wymaga remontu i zagospodarowania. Niniejszy projekt obejmuje:
- doposażenie w urządzenia zabawowe i ławki,
- remont gładkiej alejki na placu, na której dzieci uczą się jeździć na rolkach, rowerkach itp.,
- wymiana ogrodzenia oraz przesunięcie jego części położonej wzdłuż brukowanego zakola wewnętrznej ulicy o 1m wgłąb placu, w celu poprawienia komunikacji do i wokół placu oraz przedłużenie wysokiego płotu - piłkołapu o 6m od strony północno-zachodniej,
- wykonanie nawierzchni ażurowej w pasie terenu pomiędzy ogrodzeniem placu zabaw a drogą wewnętrzną.
Projekt modernizacji tego miejsca ma duże poparcie społeczne. Zakres prac oraz koszty inwestycji zostały skonsultowane w ZDiZ.
Lokalizacja: Plac zabaw przy ulicy Skarpowej na wysokości numerów 50- 94.
Kwota: 98.200 zł

8. Przejścia dostępne dla wszystkich - ul. Ojcowska
Opis: Przebudowa przejścia dla pieszych przez ul. Ojcowską z przystosowaniem dla osób z niepełnosprawnością z wykorzystaniem pasów ostrzegawczych i kierunkowych. Zadanie skierowane jest do osób starszych i chorych, rodziców z wózkami dziecięcymi, dzieci w wieku ok. 1,5 roku, uczących się chodzić, osób z ograniczoną mobilnością np. z tzw. "balkonikiem" czy laską, osób na wózkach inwalidzkich,niedowidzących czy cierpiących na autyzm. Przebudowa zakłada: - obniżenie krawężników po obu stronach przejścia równo z poziomem jezdni - zbudowanie strefy zatrzymania ( tzw. pole uwagi) po obu stronach przejścia z wykorzystaniem płyt chodnikowych z wypustkami wraz z oznakowaniem kontrastowym. Z uwagi na planowaną nawierzchnię jezdni z kostki kamiennej z zadania wyłączono wykonanie pasów prowadzących przez jezdnię
Lokalizacja: Ul. Ojcowska, przy wjeździe na ulicę od strony ul. Wyczółkowskiego
Kwota: 6.500 zł

9. Czysta Wieniawskiego
Opis: Budowa nowej wiaty śmietnikowej przy ul.Wieniawskiego 13. Nowa lokalizacja pomoże w utrzymaniu czystości w okolicy ul.Wieniawskiego/Zakopiańskiej oraz pobliskich ogródków działkowych. Obecna lokalizacja wolno stojących śmietników nie jest ani estetyczna ani nie sprzyja estetyce tego zielonego zakątka Siedlec. Nowa lokalizacja skróci drogę do śmietnika mieszkańcom ul.Wieniawskiego 13 i 14 a także ułatwi wywóz nieczystości służbom miejskim. Jest to o wiele dogodniejsza lokalizacja niż dotychczasowa, szczególnie w okresie zimowym. Istniejący mur oporowy może stanowić jedną ze ścian inwestycji co obniży koszty wykonania.
Lokalizacja: ul.Wieniawskiego dz.129 (róg działki od strony jezdni ul.Wieniawskiego)
Kwota: 35.000 zł