Zapewne wszyscy z Państwa słyszeli o zabójstwie pacjenta w szpitalu na Zaspie w Gdańsku. Był nim 93 letni mieszkaniec Siedlec, wieloletni opiekun cmentarza św. Franciszka na Emaus, pan Jan Rohde. Osoba z niezwykłymi zasługami dla ratowania zabytkowych nagrobków i rzeźb z likwidowanych w latach 60-tych gdańskich cmentarzy przy Wielkiej Alei...

W dniu 30 marca 2015 roku ukazał się w Gazecie Wyborczej artykuł „Cmentarz św. Franciszka na Emaus i jego dozorca Jan Rohde”, autorstwa Klaudiusza Grabowskiego, historyka specjalizującego się w tematyce gdańskich cmentarzy. Dzięki uprzejmości autora, zapraszam do zapoznania się z jego tekstem i zdjęciami, na których widać pana Jana przed cmentarzem zimą, pana Jana z kolegami (drugi od prawej) na cmentarzu i dwóch rzeźb uratowanych przez niego z cmentarzy przy Wielkiej Alei.

Artykuł: Cmentarz św. Franciszka na Emaus i jego dozorca Jan Rohde

Pogrzeb pana Jana Rohde odbędzie się w piątek 17 stycznia. Msza święta zostanie odprawiona o godzinie 11.00, w kościele św. Franciszka na Emaus. Po mszy kondukt żałobny uda się na pobliski cmentarz św. Franciszka, gdzie pan Jan Rohde spocznie w sąsiedztwie swoich ukochanych rzeźb.

Mirosław Koźbiał

Rada Dzielnicy Siedlce