W sobotę 15 marca odbył się kolejny spacer gospodarczy Komisji Infrastruktury przy RDS w składzie: Karolina Motyka, Mirosław Koźbiał i Kacper Kłącz oraz Joanna Sobańska. Drugim miejscem, które odwiedzili radni, były niedawno naprawiane ulice Nad Jarem, Brukowa i Zakosy. To właśnie na ulicy Zakosy radni spotkali się z panią Agnieszką Pieniążek, która kilka tygodni wcześniej zjawiła się na dyżurze w Radzie Dzielnicy i zgłosiła problem dziur i zapadniętych płyt typu „jomb”...

Tym razem mieszkanka Siedlec prosiła o interwencję w sprawie stanu technicznego dwóch ciągów schodów, łączących ul. Zakosy z Wieniawskiego. Pierwsze to niewielkie schodki, które biegną pomiędzy ogródkami działkowymi. Jest to w często uczęszczany skrót, głównie przez dzieci idące do SP58 na ul. Skarpowej. Ich stan techniczny można uznać za krytyczny. Rozmyte przez deszcze płytki, wykruszony niskiej jakości beton z warstwy podkładowej czynią to miejsce bardzo niebezpiecznym dla pieszych, szczególnie osób starszych.

Drugie schody „centralne” są w niewiele lepszym stanie. Niska jakość wykonania sprawiła, że spływająca woda wypłukała podsypkę, przez co wiele płytek się obluzowało i zapadło. Krawężniki czołowe niebezpiecznie wystają, a podjazd dla wózków od dawna nie nadaje się do użytku. Na miejscu dołączyła do nas 90-letnia mieszkanka ul. Zakosy, pani Janina Duda, która codziennie dwu- a nieraz trzykrotnie musi z nich korzystać, udając się do przychodni i po zakupy na ul. Kartuską. Pani Janina Duda w rozmowie z nami wspomniała, że remont tych schodów obiecał mieszkańcom Zakosów Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który spotkał się z mieszkańcami Siedlec i Wzgórza Mickiewicza w styczniu 2018 roku. Niestety jak to w życiu bywa, na pustych obietnicach się skończyło.

Radni ocenili stan techniczny schodów na krytycznie niebezpieczny. Do GZDiZ zostanie skierowane w najbliższych dniach pismo z prośbą o niezwłoczne doprowadzenie ich do porządku, w ramach bieżącego utrzymania dróg. Swoją drogą radni są zdziwieni, że wcześniej mieszkańcy nie interweniowali u nich w tej sprawie. Najwyraźniej lokalna społeczność traci wiarę w możliwość załatwienia takich spraw i męczy się latami z tak niebezpieczną infrastrukturą drogową.

Jeszcze raz apelujemy, prosimy zgłaszać radnym tego typu tematy. Będziemy w Państwa imieniu podejmowali interwencje w urzędach.

Mirosław Koźbiał

Rada Dzielnicy Siedlce

fot. Mirosław Koźbiał; Kacper Kłącz