Z pewnością Państwo wiecie, że na Siedlcach na ul. Malczewskiego jest klasztor Sióstr Pallotynek. Jednak niewiele osób wie, że siostry są na naszej dzielnicy od 75 lat i właśnie otworzyły dla mieszkańców Siedlec i Gdańska swój Ogród Biblijny oraz Centrum Integracji na Górce. Jeżeli szukacie ciekawego miejsca do zwiedzenia w zasięgu ręki, powinniście się tutaj niezwłocznie wybrać indywidualnie lub całą rodziną...

Z wizytą do klasztoru udali się radni Andrzej Nawara, Wojciech Widzicki i Mirosław Koźbiał. Siostry pokazały nam swój nowy Ogród Biblijny oraz świeżo wyremontowane Centrum Integracji na Górce, mieszczące się w budynku dawnego sierocińca. Wrażenie robi wszystko, jednak najbardziej ogród, który jest podzielony na trzy części:

  • życie Izraelitów w Egipcie,
  • wyprowadzenie Izraelitów z Egiptu przez Mojżesza oraz wędrówka do Ziemi Obiecanej,
  • wybrane wydarzenia związane z życiem i działalnością Jezusa (Judea, Samaria, Galilea).

Z górnej części ogrodu rozpościera się ładny widok na Śródmieście, Siedlce i Aniołki.  W Centrum Integracji Na Górce znajduje się izba pamięci o początkach Zgromadzenia Sióstr Pallotynek na Kresach II Rzeczypospolitej - w Nowogródczyźnie i Wileńszczyźnie, a po II Wojnie Światowej - w Gdańsku. Jest to także punkt informacyjny o pracy misyjnej Sióstr Pallotynek. Dla odwiedzających dostępna jest mała galeria prac s. Julitty Gołębiowskiej - absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z bardzo bogatym dorobkiem artystycznym. W przyszłości siostry planują  tu organizować inne okolicznościowe wystawy tematyczne. Znajdzie się tutaj m.in. wystawa pamiątek i zdjęć świadczących o historii tego domu i apostolskiej, katechetycznej oraz charytatywnej działalności Sióstr Pallotynek, mieszkanek tego domu w latach 1945-1991. W innym czasie będzie tu punkt informacyjny z galerią zdjęć o działalności zakonów żeńskich w służbie Bogu, Kościołowi i społeczeństwu Gdańska w latach 1918-2018. Są plany, żeby zorganizować także ścieżkę edukacyjną dotyczącą historii tej części Siedlec, na której znajduje się posesja Sióstr Pallotynek oraz Centrum Integracji Na Górce, ze szczególnym uwzględnieniem historii ulicy Malczewskiego i nieistniejącej już ul. Słowińców.

Siostry zapraszają do Centrum Integracji Na Górce  wszystkie osoby, wspólnoty i instytucje pragnące dzielić się z innymi swoimi talentami i kompetencjami i innymi dobrami – materialnymi, intelektualnymi czy duchowymi. Są otwarte również na nowe inicjatywy zgodne z podstawową misją Centrum Integracji i Ogrodu Biblijnego Na Górce.

Centrum Integracji Na Górce wraz z Ogrodem Biblijnym  godziny otwarcia:

wtorek, czwartek, piątek, sobota — czynne w godzinach od 10:00 do 17:00
niedziela — czynne od 15:00 do 18:00
poniedziałek, środa — nieczynne

W innych terminach można też umawiać się na telefon 691 089 038 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak dostać się do klasztoru i ogrodu? Główna brama wjazdowa i wejście znajdują się na końcu ul. Popradzkiej. Piesi mogą dostać się od ul. Malczewskiego 144, trzeba skorzystać z domofonu, obejść klasztor i dalej schodami do góry.

Zwiedzanie jest bezpłatne, jednak wypada wesprzeć siostry i ich dzieło dobrowolną ofiarą.

Mirosław Koźbiał

Rada Dzielnicy Siedlce

Fot: Mirosław Koźbiał