Do Rady Dzielnicy zgłosili się mieszkańcy ulic Legnickiej, Gierymskiego i Pankiewicza, którzy zasygnalizowali problem z nadmierną liczbą pojazdów zaparkowanych wzdłuż ul. Legnickiej (w godzinach pracy okolicznych urzędów i szpitali), co uniemożliwia swobodny przejazd do góry lub w dół oraz wyjazd z posesji. Problem jest najbardziej odczuwalny dla mieszkańców budynków od nr 2 do nr 16...

Ulica jest bardzo wąska, na wysokości skrzyżowania ul. Legnickiej i ul. Gierymskiego jest zakręt zdecydowanie ograniczający widoczność, a jego pokonanie przy liczbie zaparkowanych samochodów stwarza wysokie niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu. Pojazdy zaparkowane jeden za drugim uniemożliwiają swobodne wyminięcie się z samochodów poruszających się z przeciwnych kierunków. Niejednokrotnie pojazdy parkują również z wykorzystaniem ciągów pieszych, co utrudnia mieszkańcom swobodne poruszanie się. Ponadto dochodzi do tamowania ruchu na ul. Powstańców Warszawskich, z uwagi na fakt, iż pojazdy poruszające się w górę ul. Legnickiej są zmuszone do ustąpienia pierwszeństwa pojazdom poruszającym się w dół, w kierunku ul. Powstańców Warszawskich. Przy tak wysokim zagęszczeniu ruchu na ul. Powstańców Warszawskich wyżej opisana sytuacja stwarza bardzo wysokie niebezpieczeństwo dla kierowców i pieszych. Pozostaje również kwestia nadmiernej prędkość poruszających się tam pojazdów, przy ograniczeniu do 30 km/h.

W dniu 20 maja, podczas wizyty gospodarczej Komisji Infrastruktury w składzie: Karolina Motyka, Mirosław Koźbiał, Andrzej Wardziak oraz Andrzej Nawara, podjęto wspólnie z grupą mieszkańców próbę znalezienia właściwego rozwiązania, mającego na celu udrożnienie ruchu i podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Pomysłów było kilka, ostatecznie uzgodniono, iż na odcinku od ul. Powstańców Warszawskich do ul. Gierymskiego należałoby wyłączyć kilka miejsc postojowych w celu stworzenia przestrzeni do „mijanek”. Na skrzyżowaniu ul. Legnickiej z ul. Gierymskiego, z ul. Pankiewicza oraz z wszystkimi wyjazdami z posesji powinno być zabronione parkowanie w celu umożliwienia swobodnego i bezpiecznego włączenia się do ruchu na ul. Legnickiej. Ponadto należałoby podjąć działania mające na celu skuteczne ograniczenie prędkości (mieszkańcy sugerują stworzenie kilku progów zwalniających).

W ostatnim czasie doszedł problem wzrostu stawek za parkowanie w Śródmieściu, co nie przekłada się pozytywnie na sytuację mieszkańców dolnej części Siedlec. Brak darmowych miejsc postojowych w okolicy tak kluczowych instytucji jak szpitale, sądy, Urząd Miejski, Sąd, Policja itp. powoduje, że nasza dzielnica jest coraz bardziej zastawiana samochodami osób pracujących lub załatwiających sprawy w Gdańsku.

Ponieważ w spotkaniu nie mogła uczestniczyć większa grupa osób, Komisja Infrastruktury zwraca się z prośbą do zainteresowanych mieszkańców o przesyłanie swoich pomysłów na rozwiązanie problemów z parkowaniem na Legnickiej. Ze swojej strony wystosowaliśmy w tej sprawie pismo do GZDiZ z wnioskiem o zorganizowanie spotkania gospodarczego oraz przedstawienia propozycji poprawy sytuacji przez urzędników.

Państwa pomysły prosimy przesyłać do dnia 10 sierpnia na naszą skrzynkę mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mirosław Koźbiał

Radzie Dzielnicy Siedlce

Fot: Mirosław Koźbiał; Mateusz Koźbiał