W ubiegłym tygodniu wyburzono salę gimnastyczną w byłym Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza, wcześniej Szkoły Podstawowej nr 68 na ul. Kartuskiej 32/34. W miejscu tym po przeprowadzeniu generalnego remontu za ~ 11 mln złotych powstanie nowa siedziba dla Gdańskiego Centrum Świadczeń. Cieszyć się czy martwić? Odpowiedź pozostawiam Państwu...

Z pewnością niektórzy z czytelników byli obecni 17 stycznia 2018 roku na ostatnim spotkaniu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z mieszkańcami Siedlec i Wzgórza Mickiewicza, w ramach cyklu: "Twoja dzielnica — Twój Gdańsk" i dobrze pamiętają, jak urzędnicy zręcznie wymigiwali się od postulatów mieszkańców, chcących budowy w tym miejscu basenu. Do dzisiaj mam w uszach słowa wysoko postawionej urzędniczki, że „teren szkoły jest idealnym miejscem na kameralne osiedle”.

Powstanie na terenie byłego GM2 kolejnego urzędu, nie przekreśla szans na budowę basenu czy centrum sportowego dla Siedlec w przyszłości. Być może za parę lat, przy lepszej koniunkturze, gdy zostaną wybrani nowi, bardziej zaangażowani w sprawy Siedlec radni miejscy, sytuacja się zmieni. Dzielnica się cały czas rozrasta, przybywa nam nowych mieszkańców. SP14 i SP58 są przepełnione, dzieci już uczą się niekiedy na trzy zmiany. Za kilka lat miasto może mieć problem z zapewnieniem dostatecznej ilości miejsc w szkołach. Rada Dzielnicy od dawna apelowała do włodarzy o zachowanie w tym miejscu funkcji oświatowych, tego głosu nikt nie chciał słuchać.

Teraz jesteśmy bogatsi o doświadczenia z numerem, jaki wykręcili nam urzędnicy z budynkiem byłego Zespołu Szkół Architektonicznych na Powstańców Warszawskich. Po likwidacji placówki oświatowej, przez jakiś czas rezydowały tam MOPR, Gdańska Scena Muzyczna oraz biura lokalnej korporacji. Gdy ludzie trochę zapomnieli, miasto sprzedało ten terem za dziesiątki milionów złotych deweloperom, którzy zbudują tam niebawem ogrodzone wysokim płotem getto. Proszę nie zapominać, że 70 milionów z tej transakcji poszło na rozwój peryferii. Deweloperzy się cieszą, zalali betonem większość wolnych terenów Jasienia, z zyskiem sprzedali mieszkania, a teraz miasto musi szybko budować na ul. Jabłoniowej z naszych pieniędzy szkołę. Co z tej kwoty zostało na Siedlcach, dokładnie nic! Decydenci nie chcą nawet zrobić nam w ramach rekompensaty remontu alejek w Parku Siedlce.

RDS będzie przyglądała się losom terenu GM2, priorytetem jest utrzymanie ogólnie dostępnego dla mieszkańców boiska. Jeden z pomysłów jest taki, żeby powstał tam również dmuchany balon, np. z kortami. Jak mieszkańcy wyrażą taką wolę, podejmiemy starania o jego ustawienie.

Tymczasem zapraszam do zapoznania się tekstem pani redaktor Eweliny Oleksy z portalu trojmiasto.pl "Przerabiają szkołę na Siedlcach na siedzibę urzędu"

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Przerabiaja-szkole-na-Siedlcach-na-siedzibe-urzedu-n149485.html

Mirosław Koźbiał

Rada Dzielnicy Siedlce

Fot. Mirosław Koźbiał, Kacper Kłącz