Rada Dzielnicy Siedlce zaprasza mieszańców na drugi z serii trzech jesiennych spacerów historycznych po naszej pięknej i wspaniałej dzielnicy. Tym razem powinni być zadowoleni miłośnicy turystyki funeralnej, ponieważ tematem spaceru będzie historia byłych i obecnych cmentarzy zlokalizowanych na terenie Siedlec i Emaus. Spacer poprowadzi nasz sąsiad z dzielnicy, Pan Klaudiusz Grabowski, ceniony gdański historyk, historyk sztuki, doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego...

Nasz przewodnik specjalizuje się w tematyce historii gdańskich cmentarzy. Już w 2015 roku napisał dla portalu trojmiasto.wyborcza.pl obszerny artykuł o panie Janie Rohde, byłym mieszkańcu Siedlec i wieloletnim opiekunie cmentarza św. Franciszka na Emaus, który został zamordowany w styczniu br. w szpitalu na Zaspie.

„Na terenie Siedlec i w najbliższych okolicy znajdowało się niegdyś kilka cmentarzy, obecnie mamy zaledwie dwa. Młodszy to Cmentarz Francuski, jest nekropolią wojskową, zdecydowanie starszy jest natomiast komunalny Cmentarz św. Franciszka i właśnie ten cmentarz odwiedzimy na najbliższym spacerze. Cmentarz na Emaus pomimo pomysłu jego likwidacji w 1946 roku przetrwał i jest obecnie, ze względu na położenie, zieleń i stare nagrobki jednym z najpiękniejszych w Gdańsku. W 1979 roku został zdominowany przez swojego większego sąsiada, nowy, duży cmentarz komunalny, od ulicy, przy której znajduje się główna brama nazwany Łostowickim. W czasie spaceru poznamy historię Cmentarza św. Franciszka dowiemy się, gdzie przebiega jego granica z Cmentarzem Łostowickim a także poznamy losy innych cmentarzy znajdujących się na terenie dzielnicy: św. Barbary, św. Katarzyny i Zbawiciela”. 

Ze względu na narzucone ustawowo ograniczenia, w wydarzeniu może wziąć udział jedynie 5 osób. Chętnych zapraszamy do wysłania SMS-a na numer: 506-518-094 o treści Funeralny spacer historyczny. Proszę również podać swoje imię i nazwisko. Decyduje kolejność zgłoszenia!

Spacer będzie nagrywany i udostępniony w późniejszym terminie na stronie Rady Dzielnicy Siedlce, która w całości sfinansowała to wydarzenie ze swoich środków.

Serdecznie zapraszamy!

Kiedy:

Środa 11 listopada, godzina 14:00

Miejsce zbiórki:  

Skwer przy Pomniku Mieszkańców Gminy Emaus poległych podczas I Wojny Światowej, na skrzyżowaniu ulic Kartuskiej z Łostowicką

Czas trwania

~ 2 godzin

Wspomnienie o panu Janie Rohde przypominał w październiku br. portal gdansk.pl

Materiał jest dostępny pod poniższym linkiem:

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/jan-rohde-1926-2020,a,181782

Mirosław Koźbiał

Rada Dzielnicy Siedlce

fot. Mirosław Koźbiał