W naszej dzielnicy ptaki możemy spotkać przez cały rok. Część z nich odlatuje od nas jesienią, inne towarzyszą nam również zimą. Pierwsze, z pewnością „rzucają się w oczy” hałaśliwe mewy (siwe, srebrzyste i śmieszki), oraz wytrwale penetrujące trawniki stada gawronów i kawek. Nie można również pominąć w tej wyliczance wszędobylskich gołębi. Nie jest to bynajmniej koniec długiej listy, ale prawdą jest, że na pozostałe gatunki: Wróble, Mazurki, Kowaliki, Pełzacze, Bogatki, Modraszki, Zięby, Dzwońce, Grubodzioby, Gile, Kosy i Kwiczoły, zwracają uwagę zwykle Ci, którzy zdecydują się wystawić dla nich karmnik...

Wielu mieszkańców Siedlec wrażliwych na los naszych skrzydlatych braci i sióstr dokarmia, lub przymierza się do dokarmiania ptaków. Można spotkać się z głosami, że ptaki należy dokarmiać tylko w czasie największych mrozów i dużych opadów śniegu. Wiele badań naukowych potwierdza jednak, że dokarmianie ptaków (nie tylko zimą) pomaga nie tylko przetrwać im najtrudniejszy okres w roku, ale też pozytywnie wpływa na tzw. „sukces lęgowy”, czyli liczbę młodych, które uda się odchować kolejnej wiosny.

Należy jednak podkreślić, że dokarmianie ptaków, będące jak wcześniej wspomniałem, odruchem serca i motywowane chęcią pomocy ptakom, może być dla nich szkodliwe, a czasem wręcz niebezpieczne. Dlatego rozpoczynając swoją przygodę z dokarmianiem ptaków warto stosować się do kilku podstawowych wskazówek:

 1. Ptaki dokarmiamy tylko i wyłącznie pokarmem naturalnym i nieprzetworzonym. Najlepsze w przydomowym karmniku są:
  1. Słonecznik (łuskany, lub nie)
  2. Orzechy (włoskie, ziemne, laskowe)
  3. Płatki owsiane
  4. Owoce świeże (jabłka, gruszki, banany) i suszone (rodzynki)
  5. Słonina
  6. Twaróg
 2. Dla ptaków wodnych najlepiej przygotować:
  1. Obierki (marchwi, pietruszki, ziemniaków), liście kapusty
  2. Gotowane warzywa (marchew, ziemniaki)
  3. Ziarna (pszenica, kukurydza)
 3. Pokarm podawany ptakom NIE MOŻE zawierać SOLI, PRZYPRAW, ani innych sztucznych dodatków
 4. Karmnik należy utrzymywać w czystości i dbać o to by wyłożony pokarm się nie zepsuł. Jest to bardzo istotne, ponieważ karmniki są bardzo często miejscem, w którym ptaki przekazują sobie choroby.
 5. W dokarmianiu NALEŻY BEZWZGLĘDNIE UNIKAĆ:
  1. CHLEBA, bułek, drożdżówek i innego pieczywa. Każdy rodzaj pieczywa zawiera SÓL i inne przyprawy, które SZKODZĄ PTAKOM.
  2. Resztek ze stołu. Jeśli chcemy ptaki dokarmiać np. gotowanymi warzywami, należy je ugotować w wodzie BEZ SOLI.
  3. PRZETWORZONYCH I PRZYPRAWIONYCH PRODUKTÓW solonego i przyprawionego słonecznika, czy orzechów.
  4. Produktów zepsutych i spleśniałych.

Konsekwentne stosowanie wymienionych wyżej wskazówek sprawi, że nasze dokarmianie stanowić będzie realną pomoc ptakom, pomoże im przetrwać zimę, a nam cieszyć się ich sąsiedztwem.

Więcej informacji na temat dokarmianie ptaków znajdziesz na:
http://jestemnaptak.pl/artykuly/dokarmianie-ptakow

Piotr Kamont

Jestem na pTAK!

Fot. Piotr Kamont