Łagodnie zimy, jakie obserwowaliśmy w ostatnich latach, najwyraźniej osłabiły czujność drogowców i administratorów chodników. Za nami drugie w tym roku opady śniegu, o których możemy powiedzieć tyle, że były dosyć umiarkowane i precyzyjnie prognozowane przez meteorologów. Jak wygląda sprawa na Siedlcach, nie trzeba wiele pisać, każdy widzi, jak jest...

O ile służby drogowe na bieżąco odśnieżają główne trasy przelotowe biegnące przez naszą dzielnicę, sytuacja nie jest już taka dobra na drogach wewnętrznych. Tutaj pług zjawia się zazwyczaj w nocy lub na następny dzień. Jako że na Siedlcach nie brakuje stromych podjazdów i górek, nasza dzielnica powinna być odśnieżana priorytetowo.

Największy problem dotyczy odśnieżania chodników. Tam, gdzie może przejechać traktor z pługiem, jest w miarę dobrze (np. ul. Kartuska). Niestety zdecydowana większość chodników pozostaje nieodśnieżana, co jest sporym utrudnieniem dla pieszych, w szczególności osób starszych. Nie możemy tutaj wskazywać zaniedbań wyłącznie służb miejskich, ponieważ sytuacja jest tak samo zła na chodnikach należących do wspólnot, jak i właścicieli prywatnych posesji. Rada Dzielnicy Siedlce apeluje do mieszkańców, wywierajcie Państwo presję na swoich administratorów, żeby regularnie odśnieżali.

Jeżeli nie wiedzą Państwo, kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodnika lub ulicy, sprawę można zgłosić do Gdańskiego Centrum kontaktu telefonicznie: 58-52-44-500 lub mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Dyżurujący całodobowo operatorzy ustalą właściciela i zgłoszą sprawę do odpowiednich służb.

Kto odpowiada za odśnieżanie chodników?

Za odśnieżenie chodnika, który przylega bezpośrednio do ogrodzenia prywatnej posesji, odpowiada właściciel tej nieruchomości. Zarządca drogi odpowiada za usunięcie zalegającego śniegu, który został uprzątnięty z chodnika przez właściciela. Jeśli między posesją a chodnikiem znajduje się pas zieleni, obowiązek odśnieżenia tego fragmentu drogi spada na gminę. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku płatnych parkingów oraz wydzielonych płatnych miejsc postojowych na chodnikach, odśnieżaniem zajmuje się zarządca drogi”.

Mirosław Koźbiał

Rada Dzielnicy Siedlce

fot. Mirosław Koźbiał

Źródło: https://codex.org.pl/porady/pozostale/kto-odpowiada-za-odsniezanie-drog-i-chodnikow/