Od 1970 roku, w dniu 22 kwietnia w wielu krajach obchodzone jest największe ekologiczne święto - Światowy Dzień Ziemi. Rada Dzielnicy Siedlce włączyła się w obchody, stawiając na promocję postaw ekologicznych, poprzez organizację akcji sprzątania Winnej Góry wraz z mieszkańcami. W sobotni poranek około 25 osób stawiło się na punkcie widokowym „Widok Macieja”, żeby wysprzątać okolicę ze śmieci...

W trakcie trwającej ponad dwie godziny akcji udało się zebrać około ośmiuset butelek, które zalegały na zboczu i w krzakach, w hurtowych ilościach. Były to głównie flaszki po piwie i „małpkach”, ale często trafiały się też po wódce, szampanie i tanich winach. Nie brakowało toreb po chipsach, folii, siatek, kapsli, butelek PET, opakowań po jogurtach i izolacji po kablach. Wśród śmieci grubszego kalibru wyciągnięto z krzaków krzesło ogrodowe, wędkę, obudowę piecyka gazowego, oponę, telewizor, DVD, radio i odkurzacz. Znaleziono również telefon komórkowy i talerz od zastawy stołowej. W sumie u podnóża góry złożono około 50 dużych (pełnych!) worków śmieci, które mają zostać wywiezione w najbliższy poniedziałek.

Rada Dzielnicy dziękuje mieszkańcom, wolontariuszom oraz animatorom MOPR za wzorową postawę obywatelską i aktywne włączenie się w akcję sprzątania. Była to ciężka praca, często na kolanach, głównie w krzakach i chaszczach. Wszystkim dopisywał humor, nikt nie narzekał i nie doznał żadnych obrażeń ani skaleczeń. Osoby, które nie mogły się dzisiaj stawić, a chciałyby zrobić coś dobrego dla dzielnicy, mogą się do nas zgłosić. Na zboczach Winnej Góry pozostało jeszcze wiele śmieci do uprzątnięcia. Wystarczy ich na minimum trzy takie akcje. Pamiętajmy, że teren ten nie był sprzątany od dziesięcioleci i jest jeszcze wiele pracy przed nami, żeby zrobić z tego miejsca perełkę, wizytówkę dzielnicy.

Z ramienia Rady Dzielnicy akcję przygotowali i koordynowali radni Joanna Sobańska i Andrzej Wardziak. Stawili się również Karolina Motyka, Barbara Walerych, Wojciech Widzicki oraz Mirosław Koźbiał. Worki na śmieci dostarczyła firma Gdańskie Usługi Komunalne, która zajmie się ich wywozem do sortowni.

Mirosław Koźbiał

Rada Dzielnicy Siedlce

fot. Mirosław Koźbiał