W roku 2020 przypadała 100 rocznica pierwszego Bożego Ciała w Wolnym Mieście Gdańsku, było to wydarzenie historyczne, niestety przez czas pandemii nie do końca można było uczestniczyć w procesji Bożego Ciała i dlatego w tym roku procesja Bożego Ciała była połączona z I polskim Kościołem, czyli Chrystusa Króla. Nawiązując do historii, procesja przeszła ulicą Pohulanki i całą Kartuską do kościoła św. Franciszka z Asyżu. Ołtarze były ustawione przy Pomniku ks. Rogaczewskiego, II ołtarz przy ul. Kartuskiej 31, III ołtarz przy ulicy Kartuskiej 91 i IV ołtarz przy ulicy Kartuskiej 141 (pod kogucikiem) i tam ks. Jacek Tabor wygłosił kazanie. Było to piękne wydarzenie, które miejmy nadzieję, również przejdzie do historii miasta Gdańska.

Miłośnicy dzielnicowej historii mogą przeczytać na łamach portalu Gdańsk Strefa Prestiżu ciekawy artykuł lokalnego historyka, jednocześnie naszego sąsiada z dzielnicy pana Wojciecha Grotta „Polacy a Boże Ciało w Wolnym Mieście Gdańsku”, który dostępny jest pod poniższym linkiem:

https://www.gdanskstrefa.com/polacy-a-boze-cialo-w-wolnym-miescie-gdansku/

Mieszkańcy, którzy chcą zapoznać się z relacją z procesji oraz chcą wysłuchać ponownie kazanie ks. proboszcza Jacka Tabora, zapraszamy na kanał Rada Dzielnicy Siedlce na platformie YouTube. Linki do obu relacji znajdą Państwo poniżej:

Gdańsk-Siedlce, Boże Ciało - procesja | 17.06.2022

Link do filmu: https://youtu.be/eGCoG569nZE

Mirosław Koźbiał

Rada Dzielnicy Siedlce

fot: Mirosław Koźbiał