Zarząd Dzielnicy Siedlce przekazuje kolejne dobre wiadomości. Właśnie zakończył się montaż oświetlenia schodów łączących ulice Wyczółkowskiego z Legnicką. Była to długo wyczekiwana i bardzo potrzebna inwestycja, o którą apelowali mieszkańcy od wielu lat. Ten ważny ciąg komunikacyjny nie był w żaden sposób oświetlony. Po zapadnięciu zmroku piesi musieli przemieszczać się prawie po omacku, w dodatku z duszą na ramieniu. Problem szczególnie dotyczył uczniów SP58 zamieszkałych na ul. Legnickiej oraz sąsiednich Aniołkach. Ich rodzice wyrażali słuszne obawy o bezpieczeństwo dzieci, które w drodze do i ze szkoły musiały pokonywać ciemny, odludny odcinek.

O jak najszybszy montaż oświetlenia od początku zabiega radna Karolina Motyka, która poświęciła wiele czasu na rozmowy, spotkania i negocjacje z urzędnikami. Temat przedmiotowych schodów był poruszany na większości spotkań Zarządu z różnymi instytucjami miejskimi, odpowiedzialnymi za przydział środków i realizację inwestycji, w tym prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, podczas jej ubiegłorocznej wizyty gospodarczej na Siedlcach. Radna Motyka wiele razy słyszała, że nie ma wolnych środków, że są inne priorytety, że ogólnie nie jest tak źle na tych schodach lub żeby próbować realizować temat przez Budżet Obywatelski albo szukać sponsora. Ostatecznie zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Jaśniejszy Gdańsk”. Dzięki zabiegom radnej Karoliny Motyki udało się dodatkowo zamontować pięć opraw na dwóch odnogach ul. Wyczółkowskiego, prowadzących do posesji mieszkańców. Zamontowano również dwie dodatkowe oprawy przy przejściu dla pieszych. Wszystko po to, aby zapewnić większe bezpieczeństwo dzieciom i mieszkańcom.

W ramach zadania zamontowano w sumie 13 nowoczesnych opraw LED. Instalację ułożyła firma PROTEL z Luzina, która na swoją robotę daje 3-letnią gwarancję, a na słupy i oprawy gwarancja wynosi 7-lat. Przecięto również chaszcze wokół schodów, przez co uzyskano więcej przestrzeni. Zarząd dziękuję za wsparcie w realizacji tej inwestycji następującym instytucjom: Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Wydziałowi Projektów Inwestycyjnych UM w Gdańsku, Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni.

Zachęcamy mieszkańców do spaceru nowo oświetlonymi schodami i przekazania nam swoich opinii i sugestii co do jakości zarówno świetlenia, jak i wykonanych prac.


Mirosław Koźbiał

Rada Dzielnicy Siedlce

fot. Mirosław Koźbiał