W czwartek 8 września około godziny 19:00 na ul. Sowińskiego, przed budynkiem nr 12 pękła rura magistrali wodociągowej o średnicy 300 mm. Na skutek awarii zostały zalane piwnice budynku i ośrodek nauki jazdy. Spora część Siedlec została pozbawiona wody. Na skutek wypłukania gruntu o godzinie 21:00 zaczęła gwałtownie zapadać się ulica oraz chodnik przed wejściem do budynku. Na miejscu zdarzenia pracowało kilka ekip serwisowych SNG, przyjechały również cztery zastępy straży pożarnej. Strażacy przywieźli ze sobą kontener ze specjalistycznym sprzętem, zawierający zestaw wydajnych pomp i agregatów. Dzięki wysiłkom techników udało się zamknąć uszkodzony fragment magistrali i napełnić sprawny wodociąg wodą z innych przyłączy, dzięki czemu uniknięto korzystania z beczkowozów. Na miejscu sytuację koordynował zespół inżynierów z instytucji i firm odpowiedzialnych za utrzymanie techniczne miejskiej infrastruktury, który współpracował z Zarządem Rady Dzielnicy. Do godziny 21:30 sytuacja została w pełni opanowana, większość służb wróciła do swoich baz. Pozostała jedynie ekipa techników z SNG, która przystąpiła do odkopywania rury i wymiany uszkodzonego odcinka. Prace zakończono nad ranem.

Przed nami stoją nowe wyzwania związane z koniecznością naprawy zniszczeń. Przypomnijmy, niecałe dwa lata temu ulica Sowińskiego przeszła generalny remont i jest jeszcze na gwarancji. Zarząd Dzielnicy pozostaje w stałym kontakcie ze służbami miejskimi oraz z Saur Neptun Gdańsk w sprawie odtworzenia nawierzchni oraz chodnika w możliwie jak najlepszej jakości. Wystąpiliśmy z prośbą o zorganizowanie spotkania gospodarczego, celem zbadania zarówno stanu technicznego ulicy, jak i fundamentów budynku. Nachodzi nas obawa, że ulica może się w przyszłości zapadać w większym obszarze, niż tylko nad bezpośrednim miejscem pęknięcia wodociągu. O postępach w sprawie będziemy informować na bieżąco.

Zarząd składa podziękowania zaangażowanym w akcję służbom technicznym, ratowniczym i porządkowym za ogromny wysiłek włożony w sprawne usunięcie awarii oraz szybkie przywrócenie wody mieszkańcom Siedlec.

Mirosław Koźbiał

Rada Dzielnicy Siedlce

fot. Mirosław Koźbiał