W dziewięciu dzielnicach Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zainstalował ponad 900 nowych budek lęgowych, w których zimowe schronienie znajdzie wiele gatunków ptaków oraz wiewiórki. Wszystko dzieje się w ramach realizacji projektów Budżetu Obywatelskiego.

Na Siedlce przypadło 125 szt. budek lęgowych dla ptaków, które mieszkańcy mogą już zobaczyć między innymi na drzewach w Parku Siedlce, na skwerze przy zbiegu ulic Kartuskiej i Ciasnej oraz w małym parku przy ul. Wyczółkowskiego.

Jak mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ: „Nowe budki lęgowe zapewnią komfortowe warunki gniazdowania wielu gatunkom ptaków. Rozgościć będą się w nich mogły m.in. sikora uboga, czarnogłówka, czubatka, sosnówka, modraszka, bogatka, mazurek, wróbel, pleszka, kawka, kraska, włochatka czy szpak. Przystosowane do potrzeb różnych gatunków siedliska powstają w kilku dzielnicach.

Ptaki są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami i owadami, którymi się żywią. Są nie tylko ważnym elementem ekosystemu, bez ich śpiewu w mieście byłoby ponuro i smutno. Warto więc tworzyć dla nich kolejne bezpieczne i przyjazne przestrzenie. Zyskają na tym zarówno one, jak i my.

Ile budek lęgowych jest w Gdańsku?

W sumie na terenie miasta będzie już ponad 2200 budek lęgowych przystosowanych do potrzeb zarówno ptaków, jak i wiewiórek. Wykonane z litego drewna konstrukcje impregnowane są pokostem lnianym, który wnika w strukturę desek, blokując wchłanianie wody oraz wilgoci. Dzięki temu budki są odporne na warunki atmosferyczne przez długi czas, a zwierzęta mają do dyspozycji komfortowe i bezpieczne ostoje”.

 

Mirosław Koźbiał

Rada Dzielnicy Siedlce

 

 

fot. Mirosław Koźbiał