Na wtorkowy dyżur w Radzie Dzielnicy stawiło się dwóch dzielnicowych z Policji oraz przedstawiciel Straży Miejskiej. Przybyli na spotkanie mieszkańcy, poruszyli między innymi następujące sprawy: spożywanie alkoholu w okolicach ulicy Szarej, podrzucanie śmieci, wyprowadzanie psów na terenach placów zabaw czy utworzenie strefy zamieszkania na ulicy Brukowej…
Głównym tematem były jednak akty wandalizmu związane z działającym na terenie Siedlec graficiarzem. Mundurowi obiecali zająć się sprawą i spróbować namierzyć sprawcę. Nie ukrywali, że będzie do tego potrzebna pomoc mieszkańców, dlatego Rada Dzielnicy apeluje o zwiększenie czujności i w przypadku zauważenia wandali zgłaszanie sprawy na Policję lub Straż Miejską. Prosi się poszkodowanych właścicieli nieruchomości o oficjalne zgłaszanie spraw. Tylko wtedy, kiedy pojawią się poszkodowani, będą podstawy do podjęcia oficjalnych czynności.
Policja dysponuje już dowodem przestępstwa w postaci puszek po sprayach, którymi posługiwali się graficiarze. Jeżeli ktoś wie gdzie mogły zostać zakupione lub do kogo należą, prosi się o kontakt z VIII Komisariatem Policji na ul. Kartuskiej.
Warto przypomnieć, jakie sankcje mogą grozić sprawcy za popełnione czyny, w zależności od rozmiaru wyrządzonej szkody.
Art. 288. [Zniszczenie mienia ruchomego] Kodeksu Karnego
§ 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. Karze określonej w § 1 podlega także ten, kto przerywa lub uszkadza kabel podmorski albo narusza przepisy obowiązujące przy zakładaniu lub naprawie takiego kabla.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Art. 124. [Niszczenie lub uszkadzanie cudzej rzeczy] Kodeksu Wykroczeń
§ 1. Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.
§ 3. Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia można orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.
Mirosław Koźbiał
Rada Dzielnicy Siedlce
{gallery}graffiti{/gallery}