W naszej dzielnicy ptaki możemy spotkać przez cały rok. Część z nich odlatuje od nas jesienią, inne towarzyszą nam również zimą. Pierwsze, z pewnością „rzucają się w oczy” hałaśliwe mewy (siwe, srebrzyste i śmieszki), oraz wytrwale penetrujące trawniki stada gawronów i kawek. Nie można również pominąć w tej wyliczance wszędobylskich gołębi. Nie jest to bynajmniej koniec długiej listy, ale prawdą jest, że na pozostałe gatunki: Wróble, Mazurki, Kowaliki, Pełzacze, Bogatki, Modraszki, Zięby, Dzwońce, Grubodzioby, Gile, Kosy i Kwiczoły, zwracają uwagę zwykle Ci, którzy zdecydują się wystawić dla nich karmnik…
Wielu mieszkańców Siedlec wrażliwych na los naszych skrzydlatych braci i sióstr dokarmia, lub przymierza się do dokarmiania ptaków. Można spotkać się z głosami, że ptaki należy dokarmiać tylko w czasie największych mrozów i dużych opadów śniegu. Wiele badań naukowych potwierdza jednak, że dokarmianie ptaków (nie tylko zimą) pomaga nie tylko przetrwać im najtrudniejszy okres w roku, ale też pozytywnie wpływa na tzw. „sukces lęgowy”, czyli liczbę młodych, które uda się odchować kolejnej wiosny.
Należy jednak podkreślić, że dokarmianie ptaków, będące jak wcześniej wspomniałem, odruchem serca i motywowane chęcią pomocy ptakom, może być dla nich szkodliwe, a czasem wręcz niebezpieczne. Dlatego rozpoczynając swoją przygodę z dokarmianiem ptaków warto stosować się do kilku podstawowych wskazówek:
- Ptaki dokarmiamy tylko i wyłącznie pokarmem naturalnym i nieprzetworzonym. Najlepsze w przydomowym karmniku są:
- Słonecznik (łuskany, lub nie)
- Orzechy (włoskie, ziemne, laskowe)
- Płatki owsiane
- Owoce świeże (jabłka, gruszki, banany) i suszone (rodzynki)
- Słonina
- Twaróg
- Dla ptaków wodnych najlepiej przygotować:
- Obierki (marchwi, pietruszki, ziemniaków), liście kapusty
- Gotowane warzywa (marchew, ziemniaki)
- Ziarna (pszenica, kukurydza)
- Pokarm podawany ptakom NIE MOŻE zawierać SOLI, PRZYPRAW, ani innych sztucznych dodatków
- Karmnik należy utrzymywać w czystości i dbać o to by wyłożony pokarm się nie zepsuł. Jest to bardzo istotne, ponieważ karmniki są bardzo często miejscem, w którym ptaki przekazują sobie choroby.
- W dokarmianiu NALEŻY BEZWZGLĘDNIE UNIKAĆ:
- CHLEBA, bułek, drożdżówek i innego pieczywa. Każdy rodzaj pieczywa zawiera SÓL i inne przyprawy, które SZKODZĄ PTAKOM.
- Resztek ze stołu. Jeśli chcemy ptaki dokarmiać np. gotowanymi warzywami, należy je ugotować w wodzie BEZ SOLI.
- PRZETWORZONYCH I PRZYPRAWIONYCH PRODUKTÓW solonego i przyprawionego słonecznika, czy orzechów.
- Produktów zepsutych i spleśniałych.
Konsekwentne stosowanie wymienionych wyżej wskazówek sprawi, że nasze dokarmianie stanowić będzie realną pomoc ptakom, pomoże im przetrwać zimę, a nam cieszyć się ich sąsiedztwem.
Więcej informacji na temat dokarmianie ptaków znajdziesz na:
http://jestemnaptak.pl/artykuly/dokarmianie-ptakow
Piotr Kamont
Jestem na pTAK!
Fot. Piotr Kamont