W trakcie spotkań radnych z mieszkańcami pojawiają się pytania, co zrobić z uciążliwym sąsiadem, który prawdopodobnie spala śmieci i zatruwa powietrze toksycznym dymem. Aby przekazać Państwu wiarygodne informacje na temat możliwych scenariuszy postępowania, Zarząd skierował pismo do Straży Miejskie w Gdańsku…
Poniżej odpowiedź w przedmiotowej sprawie:
Interwencje dot. spalania odpadów w domowych instalacjach grzewczych opierają się na kontroli przestrzegania zapisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku w – o odpadach. Są to zapisy zawarte w artykule:
– art. 191 ustawy o odpadach – „Kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów”.
W przypadku gdy ktoś zauważy i poczuje czarny, gryzący dym wylatujący z komina może zadzwonić do straży miejskiej na numer 986.
Należy mieć jednak na uwadze, że kolor czy zapach dymu wydobywającego się z komina nieruchomości nie jest jednoznacznym wskaźnikiem, że w instalacji grzewczej budynku spalane są odpady. Uciążliwości powodowane spalaniem węgla, drewna bądź innych dozwolonych materiałów nie stanowią w myśl obowiązujących przepisów czynu zabronionego.
Interwencję związaną z podejrzeniem spalania odpadów w piecu domowym przeprowadzają funkcjonariusze, którzy posiadają imienne upoważnienia od Prezydenta Miasta Gdańska do kontroli związanych z ochroną środowiska. Strażnicy na podstawie tego upoważnienia są uprawnieni do wejścia na teren nieruchomości w celu przeprowadzenia kontroli.
Warto pamiętać, że niewpuszczenie strażnika i uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zgodnie z zapisami artykułu 225 kodeksu karnego.
W piecu zabronione jest spalanie: odpadów:
- Przedmiotów z tworzyw sztucznych
- Zużytych opon i odpadów z gumy
- Odpadów zielonych
- Elementów drewnianych pokrytych lakierem lub impregnowanych
- Opakowań po farbach i lakierach
- Papieru bielonego związkami chloru i kartonów
- Odzieży, obuwia i sztucznej skóry
Ponadto zgodnie z uchwałą uchwałą nr 309/XXIV/20 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 28 września 2020 roku, od stycznia 2021 roku materiałem opałowym nie może być:
- węgiel brunatny,
- muł węglowy i flotokoncentraty,
- biomasa stała (np. drewno) o wilgotności powyżej 20%. Drewno musi być sezonowane co najmniej dwa lata.
Więcej informacji o uchwałach antysmogowych obowiązujących na obszarze województwa pomorskiego:
Andrzej Hinz
Inspektor
ds. komunikacji społecznej
fot. https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/straznicy-w-trosce-o-czystsze-powietrze,a,105326